Wydawca treści Wydawca treści

UŻYTKOWANIE LASU

Gospodarka leśna, w myśl ustawy o lasach to działalność leśna w zakresie urządzania, ochrony i zagospodarowania lasu. Ma na celu utrzymanie i powiększanie zasobów upraw leśnych, gospodarowanie zwierzyną, pozyskiwanie drewna, żywicy, choinek, karpiny, igliwia, zwierzyny oraz płodów runa leśnego, ale z zachowaniem tempa i sposobów zapewniających trwałe zachowanie bogactwa biologicznego lasów, ich wysokiej produkcyjności, potencjału regeneracyjnego, tak, by zapewnić zdolność do wypełniania teraz i w przyszłości wszystkich funkcji lasów: ochronnych, gospodarczych i społecznych.  Trwałość lasom może więc zapewnić  tylko racjonalne użytkowanie wszystkich jego zasobów.

Drewno, jako główny użytek polskich lasów jest więc zawsze pozyskiwane w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, ale również systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, czyli tzw. zapas na pniu.

 Drewno pozyskuje się w ramach:

  • cięć rębnych– usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów, według przyjętych w planie urządzania rodzajów rębni i sposobów użytkowania lasu, które mają zapewnić najkorzystniejsze warunki rozwoju młodego pokolenia. Zaprojektowane sposoby zagospodarowania lasu pozwalają na zachowanie trwałości lasów przy jednoczesnym ich użytkowaniu.
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży)– usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych (przygodnych), które są konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. O wielkości pozyskania drewna w danym nadleśnictwie decyduje tzw. etat cięć określony w planie urządzenia lasu.Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu". Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,4  mld m sześć drewna.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

#PrzerwanyMarsz

#PrzerwanyMarsz

W poniedziałek 2 września odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020 w SP Nr 1 w Jeleśni. Uroczystości rozpoczęły się apelem o godzinie 9.00. przy udziale zaproszonych gości: Anny Wasilewskiej – Wójta Gminy Jeleśnia , Grona Pedagogicznego, Przedstawicieli pokolenia Dzieci Wojny, Rodziców, uczniów oraz  leśników z nadleśnictwa Jeleśnia. Po oficjalnym przywitaniu gości, Dyrektor Szkoły Pani Małgorzata Falisz – zaprosiła wszystkich do wspólnego zaśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, który otwierał apel. Po odśpiewaniu hymnu Uczniowie klasy II rozpoczęli przygotowany przez siebie występ artystyczny. W pewnym momencie występ został przerywany przez harcerzy, którzy wyszli na scenę i przypomnieli smutne wydarzenia sprzed 80- ciu lat – wybuch II wojny Światowej, strach, smutek                          i cierpienie.  Po krótkim rysie historycznym i przypomnieniu tych bolesnych wydarzeń na twarzach zaproszonych Gości odżyły smutne wspomnienia pamiętnego września. Po zakończeniu występu harcerze wręczyli zaproszonym przedstawicielom Pokolenia Dzieci Wojny, kwiaty- piękne słoneczniki, które na moment rozweseliły ich przygnębione wspomnieniami twarze. Uczniowie klasy II dokończyli swój występ. Symbolicznie więc to, co przerwane kiedyś, dziś przy udziale Pokolenia ludzi wojny ich wnuków zostało dokończone, wspólnie, symbolicznie dokończono Przerwany dawniej marsz. Na podsumowanie padły słowa o wolności, wzajemnym szacunku do starszych pokoleń, o szacunku do historii pisanej ludzkim strachem i krwią oraz          o pamięci dla nich - Dzieci Wojny i wdzięczności za ich postawy i świadectwa. Dziś jako świadkowie tych wydarzeń są żywym pomnikiem dlatego warto, by ocalić ich wspomnienia od zapomnienia. Po szkolnych uroczystościach, podczas których powitano również pierwszoklasistów, dyrektor szkoły, harcerze, leśnicy, uczniowie klasy II z rodzicami i wychowawcą przeszli pod pomnik wysiedlonych, który znajduje się pod Urzędem Gminy w Jeleśni. Zaproszeni goście złożyli pod pomnikiem kwiaty i znicze i odmówili modlitwę a Harcerze podjęli uroczystą wartę.