Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wyścig Tour de Pologne

Wyścig Tour de Pologne

W dniach 6-7 sierpnia 2019 r. przez teren Powiatu Żywieckiego będzie przebiegała trasa 76 Wyścigu Tour de Pologne.

Szczegółowy przebieg:

6.08.2018 r. Porąbka od mostu Zapory, Międzybrodzie Bialskie, Czernichów, Oczków, Kocierz Moszczanicki, Kocierz Rychwałdzki, Przełęcz Kocierska (dwa okrążenia)- META KOCIERZ SPA ok. godziny 16:15 -16:45

Wyścig będzie przebiegał w godzinach od 13:40 do 16:30 (ruch zamknięty od godziny 13:00)

7.08 2018 r. Pewel Wielka (ul. Wylęgałów), Jeleśnia, Pewel Mała, Rychwałdek, Premia Górska II kategoria ok. godziny 14:45- 15:00, Rychwałd, Łękawica, Premia Lotna, 100- Lecie PCK, Oczków, Tresna, Czernichów, Międzybrodzie Bialskie do skrzyżowania w kierunku Bielska (Przełęcz Przegibek). Wyścig będzie przebiegał w godzinach od 14:30 do 15:30 (ruch zamknięty od godziny 13:45)

Organizator informuje iż w wymienionych dniach i godzinie wyścigu nastąpi utrudnienie w ruchu drogowym. Organizator zwraca się również z gorąca prośbą do mieszkańców o zamknięcie bram wjazdowych do posesji, zamknięcie zwierząt domowych, usunięcie zaprakowanych samochodów na jezdni i innych przeszkód.