Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

#PrzerwanyMarsz

#PrzerwanyMarsz

W poniedziałek 2 września odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020 w SP Nr 1 w Jeleśni. Uroczystości rozpoczęły się apelem o godzinie 9.00. przy udziale zaproszonych gości: Anny Wasilewskiej – Wójta Gminy Jeleśnia , Grona Pedagogicznego, Przedstawicieli pokolenia Dzieci Wojny, Rodziców, uczniów oraz  leśników z nadleśnictwa Jeleśnia. Po oficjalnym przywitaniu gości, Dyrektor Szkoły Pani Małgorzata Falisz – zaprosiła wszystkich do wspólnego zaśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, który otwierał apel. Po odśpiewaniu hymnu Uczniowie klasy II rozpoczęli przygotowany przez siebie występ artystyczny. W pewnym momencie występ został przerywany przez harcerzy, którzy wyszli na scenę i przypomnieli smutne wydarzenia sprzed 80- ciu lat – wybuch II wojny Światowej, strach, smutek                          i cierpienie.  Po krótkim rysie historycznym i przypomnieniu tych bolesnych wydarzeń na twarzach zaproszonych Gości odżyły smutne wspomnienia pamiętnego września. Po zakończeniu występu harcerze wręczyli zaproszonym przedstawicielom Pokolenia Dzieci Wojny, kwiaty- piękne słoneczniki, które na moment rozweseliły ich przygnębione wspomnieniami twarze. Uczniowie klasy II dokończyli swój występ. Symbolicznie więc to, co przerwane kiedyś, dziś przy udziale Pokolenia ludzi wojny ich wnuków zostało dokończone, wspólnie, symbolicznie dokończono Przerwany dawniej marsz. Na podsumowanie padły słowa o wolności, wzajemnym szacunku do starszych pokoleń, o szacunku do historii pisanej ludzkim strachem i krwią oraz          o pamięci dla nich - Dzieci Wojny i wdzięczności za ich postawy i świadectwa. Dziś jako świadkowie tych wydarzeń są żywym pomnikiem dlatego warto, by ocalić ich wspomnienia od zapomnienia. Po szkolnych uroczystościach, podczas których powitano również pierwszoklasistów, dyrektor szkoły, harcerze, leśnicy, uczniowie klasy II z rodzicami i wychowawcą przeszli pod pomnik wysiedlonych, który znajduje się pod Urzędem Gminy w Jeleśni. Zaproszeni goście złożyli pod pomnikiem kwiaty i znicze i odmówili modlitwę a Harcerze podjęli uroczystą wartę.