Wydawca treści Wydawca treści

HODOWLA LASU

Hodowla lasu to zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących w ramach prac odnowieniowych i pielęgnacyjnych, z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych, to leśna ekologia stosowana, oparta na udokumentowanych wynikach badań naukowych i doświadczeniach wielu pokoleń leśników.

Drzewostany Nadleśnictwa Jeleśnia rosną na urozmaiconych siedliskach górskich. Cechują się dużym zróżnicowaniem wiekowym i gatunkowym. Przeważają trzy główne gatunki lasotwórcze: świerk-42%, buk-34%  i jodła-21%, pozostałe to: So, Db, Ol, Jw, Js, Brz, Gb, Md i  Wz. Dzięki wieloletniemu prowadzeniu przebudowy drzewostanów zmniejsza się dominacja świerczyn na korzyść lasów z większym udziałem jodły i buka.

Dla celów hodowlanych zbiera się nasiona drzew w wytypowanych drzewostanach nasiennych i wykorzystuje do produkcji sadzonek na szkółkach. Nadleśnictwo posiada na swoim terenie 70 ha wyłączonych i ponad 600 ha gospodarczych drzewostanów nasiennych,      w tym 70% stanowią drzewostany świerkowe, pozostałe to jodłowe, bukowe, sosnowe                    i daglezjowe. W ramach programu testowania potomstwa jodły pospolitej została założona 2 ha powierzchnia doświadczalna.

Od dobrego materiału siewnego i sadzeniowego, prawidłowej realizacji odnowień oraz zabiegów pielęgnacyjnych: wykaszania chwastów, czyszczeń i trzebieży zależy jakość dorosłego drzewostanu. Zabiegi hodowlane mają stworzyć optymalne warunki wzrostu dla młodego pokolenia drzew. Wycinka drzew też jest elementem hodowli lasu, jest przygotowaniem drzewostanu do jego odnowienia zarówno naturalnego jak i sztucznego.

Nadleśnictwo Jeleśnia realizuje średnio 54 ha odnowień sztucznych i naturalnych oraz zabiegi pielęgnacyjne na powierzchni 984 ha rocznie. Gospodarka prowadzona jest w oparciu                   o aktualnie obowiązujący „PLAN URZĄDZENIA LASU" na lata 2015-2024.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

PIKNIK CUD-MIÓD

PIKNIK CUD-MIÓD

Piknik CUD-MIÓD z Gmina Czernichów w Stulecie Powstań Śląskich.

19 października 2019 r. w pięknej jesiennej scenerii w Gajówce Cieniowa odbył się piknik CUD-MIÓD. Inicjatywa do której zostaliśmy zaproszeni została podjęta przez Gminę Czernichów.

Rozpoczęciem pikniku była konferencja dla pszczelarzy zorganizowana w Szkole Podstawowej w Czernichowie, gdzie z wykładem pt. „Pszczoły wracają do lasu” wystąpił były Dyrektor RDLP w Katowicach - Kazimierz Szabla. Następnie dokonano uroczystego otwarcia „Zielonej Pracowni”, w której uczniowie w przystępny sposób mogą przyswajać wiedzę z różnych dziedzin. Po części oficjalnej pod czujnym okiem Leśniczych z nadleśnictwa Jelesnia i Andrychów, przyszedł czas na posadzenie symbolicznej, setnej lipy będącej zwieńczeniem akcji pod hasłem „100 lip na 100-lecie Powstań Śląskich” przy szkole w Czernichowie.

 Nadleśnictwo Jeleśnia uczestniczyło w tym przedsięwzięciu przygotowując stoisko edukacyjne na którym było wiele atrakcji i konkursów z nagrodami. Ponad 100 młodych uczestników ze szkoły podstawowej w Czernichowie odwiedziło nasze stoisko edukacyjne. Były pytania o  jedynego jadowitego węża w Polsce, żonę jelenia i o to gdzie niedźwiedź spędza zimę. Przygotowaliśmy również makiety na których można było złożyć życzenia drzewom i pszczołom a także odpowiedzieć na pytanie co nam daje las.

Punktem podsumowującym imprezę w plenerze było posadzenie lipy nr 99 w ramach akcji „100 lip na 100-lecie Powstań Śląskich” przy naszej Gajówce. Posadzenie jej w tym miejscu ma charakter symboliczny – została zasadzona obok starej, złamanej przed kilku dniami lipy, która rosła tu od lat, dając cień w upalne dni i cudownie dopełniała swoim majestatem to miejsce.