WIOSNA

Upragniony początek wiosny

Astronomiczna wiosna rozpoczęła się 20 marca o godzinie 22:58. Z każdą kolejną dobą dzień będzie dłuższy a noc krótsza. Średnie dobowe temperatury powietrza wzrosną, dzień staje się dłuższy. W końcu będzie słonecznie i ciepło

Przyrodnicze przemiany zaczynają się już na przedwiośniu, topnieje długo zalegająca pokrywa śnieżna, wzbierają rzeki i leśne potoki zasilane wodą z roztopów. Zwierzęta i rośliny zaczynają budzić się do życia. Himeryczne przedwiośnie z wysokimi wahaniami temperatur zwłaszcza przy gruncie bywa niestety groźne dla roślin.

Z roślin niewątpliwą Królową przedwiośnia jest zdecydowanie śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis). Wskaźnik fenologicznego przedwiośnia. Geofit. Najchętniej rośnie w cieniu lub półcieniu w wilgotnych lasach łęgowych oraz w grądach i buczynach. Płatki reagują na zmianę temperatury, stulając się na noc, w dni pochmurne i podczas niskich temperatur.

Kolejnym charakterystycznym dla przedwiośnia kwiatem pojawiającym się w lesie jest zawilec gajowy (Anemone nemorosa). Podobnie jak przebiśniegi jest geofitem. Wykorzystuje okno czasowe w lasach liściastych gdy te nie mają jeszcze liści i korzysta z nieograniczonego dostępu światła. Znika zaraz po pogorszeniu się warunków świetlnych. W lesie tworzy efektowne białe łany. Należy jednak uważać, gdyż jest to roślina trująca.

Z roślin obok których na przedwiośniu nie da się przejść obojętnie należy na pewno wymienić przylaszczkę pospolitą. W Polsce należy do dość rozpowszechnionych gatunków w żyznych lasach liściastych i tylko lokalnie jest rzadsza lub nie występuje.

Jest rośliną trującą podobnie jak inne jaskrowate zawiera we wszystkich organach trujący glikozyd ranunkulinę.  Jest to bylina (hemikryptofit) po spoczynku zimowym rozwija się na przedwiośniu korzystając z pracy ubiegłorocznych, zimozielonych liści. Najpierw w okresie od marca do maja rozwijają się kwiaty wyrastające z pączków formujących się jeszcze jesienią roku poprzedniego, z pewnym opóźnieniem rozwijają się liście a ubiegłoroczne w tym czasie więdną) Poszczególne kwiaty utrzymują się przez 8 dni, przy czym w czasie deszczowej pogody oraz na noc zamykają się i zwieszają